Kolejkowo jest stosunkowo nowym punktem na mapie Wrocławia a już zdążyło zdobyć sobie spore grono miłośników. Ja też Was zachęcam do jego odwiedzenia, nawet jeśli już dawno wyrośliście z zabawy kolejką i jeśli nigdy Was to tak naprawdę nie pasjonowało. Dajcie się porwać temu tętniącemu życiem miejscu. Zaręczam, że nie raz Was zaskoczy i wywoła na Waszych twarzach uśmiech.
Co to jest Kolejkowo
Kolejkowo to największa w Polsce makieta kolejowa. Można na niej zobaczyć wplecione między plątaninę torów obiekty z Wrocławia i Dolnego Śląska. Jest więc Wrocławski Rynek i Dworzec Świebodzki, ale też Śnieżka i Schronisko Szwajcarka. Mieszkańcy Kolejkowa uchwyceni są podczas przeróżnych codziennych czynności. Jest wesele, pogrzeb, cyrk, koncert, budowa, warsztat samochodowy. Ludzie pracują w polu i w lesie, jeżdżą na nartach, opalają się. Ktoś się uśmiecha, gdzie indziej złości. Tam zdarzył się wypadek. Tu ktoś wyznaje komuś miłość. Ludzie czekają na przystanku na tramwaj, wracają z zakupów, bawią się.
Ruch, światło, dźwięk
Makieta nie jest statyczna. Cała aż tętni życiem. Pociągi jeżdżą, ale też wydają dźwięki. Słychać również uliczny hałas, miejski gwar, odgłosy zwierząt. Najciekawsze jest jednak to, że kiedy w kolejkowym świecie nadchodzi wieczór, nad cała makietą ściemniają się światła. Wtedy zapalają się latarnie i światła w oknach. Zapada noc. W budynkach można podejrzeć scenki, których nie widać za dnia. A za jakiś czas świat znów powoli budzi się do życia.
Kolejkowo w liczbach
Makieta kolejowa rozmieszczona na dwóch piętrach zajmuje 335 metrów kwadratowych. Znajduje się na niej 510 metrów torów, po których jeździ 15 pociągów ciągnących w sumie 60 wagonów. Na makiecie umieszczono 215 samochodów (niektóre z nich również się poruszają), 242 budynki (w tym miniatury autentycznych budowli) oraz ponad 3400 figurek ludzi i zwierząt.
Uwaga, te liczby ciągle rosną, bo Kolejkowo wciąż się zmienia i rozbudowuje.
Z pasji do modelarstwa
Makieta Kolejkowa przygotowana jest z wielką dbałością o szczegóły. Naprawdę widać, że autorzy znają się na rzeczy. Widać też, że bawią się tym, co robią i mają spore poczucie humoru. W makiecie nie brakuje smaczków, trzeba się tylko czasem dokładnie przyjrzeć, żeby wszystkie dostrzec. Zabawnych sytuacji przedstawionych jest mnóstwo. Na budowie szaleją szczury. Mundurowi spisują blokersów. Mury budynków pokrywa mniej lub bardziej udane graffiti.
Dla dzieci i dla dorosłych
Dla najmłodszych dzieci, takich nawet jeszcze nie chodzących, które niekoniecznie zainteresują się makietą a przyszły razem z rodzicami i starszym rodzeństwem, przygotowany jest kącik do zabawy z klockami i pojazdami. Starsze wraz z dostępnym przy wejściu przewodnikiem mogą poszukiwać na makiecie 7 kotów, 15 psów, 2 wiewiórek, 3 lisów, 9 gołębi, królika, kozy itd. To świetna zabawa, nie tylko dla dzieci. Sama się wciągnęłam. Przewodnik oprócz proponowanej zabawy zawiera również plan Kolejkowa z wyszczególnieniem najważniejszych miejsc i budowli. To właśnie z niego moje dzieci już w domu dowiedziały się, że nie widziały Lewandowskiego.
Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć również o obsłudze, która chętnie odpowiada na wszystkie pytania, pomaga w wyszukiwaniu zwierzaków i podchodzi do zwiedzających z dużą życzliwością. To również uprzyjemnia spędzony tam czas.
Informacje praktyczne
- gdzie: Dworzec Świebodzki, pl. Orląt Lwowskich 20B
- kiedy: codziennie w godzinach 10:00-18:00
- bilety: normalny 23 zł, ulgowy 17 zł
- www
Makieta Kolejkowa mieści się w ścisłym centrum Wrocławia, w nieczynnym już Dworcu Świebodzkim przy Placu Orląt Lwowskich. Łatwo można tam dojechać tramwajem i autobusem, w pobliżu są przystanki komunikacji miejskiej. Z Rynku spokojnie można dojść pieszo. Polecam, o ile macie taką możliwość, wybrać się tam w środku tygodnia w godzinach przedpołudniowych. Wtedy jest tam po prostu luźniej. Na spokojne oglądanie zarezerwujcie sobie 2-3 godziny.
Nowość: Kolejkowo Gliwice
Jeśli jesteście ze Śląska, to makieta kolejkowa Kolejkowo jest dostępna również w Gliwicach, w CH Europa Centralna. To oczywiście zupełnie inna makieta niż nasza wrocławska. Jest na niej mniej pociągów i figurek, ale za to ma dużo większą powierzchnię. Może ktoś z Was już tam był?
Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019