Międzynarodowy Festiwal Kryminału 2024 przeszedł już do historii. Wydarzenie to odbyło się w dniach 5-9 czerwca we Wrocławiu. Oprócz przyznania Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszego kryminału, z której festiwal ten jest najbardziej znany, podczas tych kilku dni w stolicy Dolnego Śląska miały miejsce również spotkania towarzyszące a ich program był bardzo bogaty i różnorodny.
Wydarzenia zamknięte
Część wydarzeń podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału to były wydarzenia zamknięte lub takie, na które obowiązywały zapisy. Były to Kryminalne Warsztaty Literackie dla adeptów sztuki, którzy przez 3 dni ćwiczyli pod okiem trenerów pisanie krótkich form kryminalnych oraz kryminalne lekcje dla licealistów poprowadzone w XI LO przez przedstawicielki nurtu domestic noir Magdę Stachulę i Alicję Sinicką. Wcześniejsze zapisy obowiązywały na część poświęconą najmłodszym czytelnikom kryminałów. Była to detektywistyczna gra dla dzieci „Na tropie zaginionych książek”. Mogły w niej wziąć udział dzieci potrafiące samodzielnie czytać ze zrozumieniem.
Wydarzenia otwarte
Przeważająca większość spotkań podczas MFK to były wydarzenia otwarte. Spotkania (wykłady, rozmowy) odbywały się w okolicach centrum Wrocławia, w Klubie Proza oraz Starym Klasztorze. Uczestnicy mogli posłuchać między innymi fantastycznego wykładu seksuologa i biegłego sądowego Macieja Klimarczyka na temat niepoczytalności sprawcy zbrodni czy wziąć udział w dyskusji z Tomaszem Duszyńskim, Mieczysławem Gorzką, Sławkiem Gortychem i Agnieszką Jeż o Dolnym Śląsku w kryminale. Tematyka spotkań była bardzo zróżnicowana i z pewnością każdy miłośnik kryminałów znalazł coś dla siebie. Było to tym bardziej atrakcyjne, że po spotkaniach był czas na zamienienie kilku słów z autorami czy zdobycie podpisu na ulubionej książce.
Zagraniczni goście
Wieloletnią tradycją Międzynarodowego Festiwalu Kryminału jest też zapraszanie zagranicznych gości. W tym roku mogliśmy posłuchać A.J. Finna, autora bestsellerowej „Kobiety w oknie”, który po kilku latach powrócił z nową książką „Koniec opowieści” oraz Jeffery’ego Deavera, który już w 2006 roku otrzymał Honorową Nagrodą Wielkiego Kalibru przyznawaną wybitnym twórcom gatunku. To właśnie Jeffery podczas tegorocznej uroczystej Gali wręczył Nagrodę Wielkiego Kalibru.
Nagroda Wielkiego Kalibru 2024
Kulminacyjnym momentem Międzynarodowego Festiwalu Kryminału było oczywiście przyznanie Nagrody Wielkiego Kalibru 2024 dla najlepszego polskiego kryminału. Do nagrody nominowali byli Mariusz Czubaj, Tomasz Duszyński, Grzegorz Dziedzic, Agnieszka Graca, Juliusz Machulski, Anna Potyra oraz Marek Stelar. Została ona wręczona podczas Gali, która odbyła się w sobotę 8 czerwca w Starym Klasztorze. Nagrodę Wielkiego Kalibru 2024 otrzymała Agnieszka Graca za powieść „Czarny poniedziałek”. Wyróżnienie przyznano również ubiegłorocznemu laureatowi Nagrody Wielkiego Kalibru. Marek Stelar z powieścią „Milczenie” otrzymał Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru.
Inne wyróżnienia
Podczas Gali jury wręczyło też Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej. Otrzymał ją twórca takich kultowych filmów jak „Seksmisja” czy „Kiler” debiutujący powieścią kryminalną „Wisząca małpa” Juliusz Machulski. Nagrodzono również autorów najbardziej obiecujących opowiadań kryminalnych lub sensacyjnych z wrocławskim zoo w tle. Podczas MFK 2024 pod okiem Bernadetty Darskiej, Joanny Opiat-Bojarskiej i Jędrzeja Pasierskiego brali oni udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich. Może ktoś z nich, podobnie jak wcześniejsi uczestnicy warsztatów, Marta Guzowska i Robert Małecki, otrzyma w przyszłości również Nagrodę Wielkiego Kalibru?
Zachęcam Was bardzo do udziału w podobnych wydarzeniach, ponieważ spotkania na żywo niosą ze sobą dużo więcej emocji niż wywiady w prasie czy transmisje on-line.