29. Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju przeszedł do historii. Przez 4 dni odbyło się 350! wydarzeń, wśród których każdy mógł z łatwością znaleźć coś dla siebie. Ja uczestniczyłam w nim po raz drugi i znów wróciłam zachwycona i naładowana pozytywną energią. Dlatego przybliżę Ci nieco idee festiwalu, by zachęcić również Ciebie do uczestnictwa w nim w przyszłym roku.
Lądek Zdrój
Festiwal Górski tradycyjnie odbywa się w pierwszy wrześniowy weekend, od czwartku do niedzieli, w Lądku Zdroju. Jest to dolnośląskie miasteczko w okolicy Kłodzka. Leży w Sudetach Wschodnich nad Białą Lądecką i jest jednym z najstarszych uzdrowisk. Park zdrojowy i sanatoria dodają mu niezaprzeczalnego uroku. Na co dzień nieco senne, choć pełne kuracjuszy, miasteczko podczas festiwalu zamienia się w tętniącą życiem stolicę miłośników gór. Większość wydarzeń ma miejsce w Parku Centralnym przy Uzdrowisku Zdrój Wojciech. Na zielonych terenach pojawiają się leżaki, rozstawiają się wystawcy (można kupić odzież i akcesoria górskie w naprawdę korzystnych cenach a przy tym skorzystać z konsultacji), pojawia się biblioteka i otwarta scena pod namiotem oraz strefa gastro. To są miejsca, które odwiedzić może każdy. Do pozostałych miejsc (Wielki Namiot, Kinoteatr, Amfiteatr itd.), gdzie puszczane są filmy oraz odbywają się gale, większe spotkania czy koncerty, obowiązują karnety.
Ludzie gór
Festiwal Górski w Lądku Zdroju tworzą ludzie i to oni są w nim najważniejsi. Himalaiści, wspinacze, ratownicy, turyści, blogerzy, fotografowie, filmowcy, pisarze czy publicyści podejmujący tematykę górską… W tym roku honorowym gościem festiwalu był jeden z najsłynniejszych himalaistów na świecie Reinhold Messner. Spotkanie z nim przyciągnęło najwięcej widzów. Wśród gości byli również między innymi Martyna Wojciechowska, Steve House, Piotr Pustelnik, Kinga Baranowska, Adam Bielecki, Krzysztof Wielicki, Leo Houlding, Alex Huber, Filip Springer, Ola Mirosław i Ola Kałucka. Tematyka spotkań jest bardzo zróżnicowana. Niektóre skierowane są do wąskiej grupy odbiorców, inne mogą zainteresować praktycznie każdego.
Festiwal Filmów Górskich
Filmy górskie są obecne na festiwalu od samego jego początku. Podczas festiwalu odbywa się międzynarodowy konkurs, w którym biorą udział filmy krótko oraz długometrażowe i animacje. Są to przede wszystkim filmowe zapisy wypraw oraz wyzwań, jakie stawiają przed uczestnikami. Filmów jest mnóstwo. Są puszczane niemal non stop przez cały czas festiwalu, nierzadko różne w dwóch miejscach na raz. Są to bardzo różne obrazy, często zrealizowane w zupełnie odmienny sposób, jak również podejmujące inną tematykę. Każdy jest inny, wszystkie są wyjątkowe. W tym roku taką ciekawostką był film Elizy Kubarskiej „Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa”, który otrzymał nagrodę publiczności. Pokazywał wiele ciekawych nagrań naszej himalaistki. Obracał się wokół tezy, jakoby Wanda nie zaginęła na Kanczendzondze a zaszyła się w Himalajach i została mniszką, jak powiedziała matce przed wyprawą.
Festiwal Literatury Górskiej
Nie ukrywam, że ta część najbardziej mnie interesuje. Na terenie festiwalu pojawia się biblioteka festiwalowa. Autorzy podpisują swoje książki. Ma miejsce konkurs na Książkę Górską Roku a jego wyniki ogłaszane są podczas Gali Festiwalu Literatury Górskiej i Kultury Górskiej. Do tegorocznego konkursy zakwalifikowano prawie 60 książek w 6 kategoriach. Książką Górską Roku 2024 w kategorii literatura fikcjonalna zostało „Schronisko, które spowijał mrok” Sławka Gortycha. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Katarzyna Zyskowska za „Nocami krzyczą sarny”. Obie książki serdecznie polecam. Nagroda Grand Prix powędrowała do Bernadette McDonald i jej „Wyjście z cienia. Szerpowie, Baltowie i triumf lokalnych wspinaczy”. Chętnie ją przeczytam.
Konkursowi co roku towarzyszy szereg wydarzeń literackich. W tym roku odbyła się bardzo ciekawa rozmowa nagrodzonych, Sławka Gortycha i Katarzyny Zyskowskiej, o dolnośląskiej tożsamości. Powiem Ci, że tej pary mogłabym słuchać dużo dłużej.
Dzieci na festiwalu
Festiwal Górski to festiwal również dla dzieci. Te do 15 roku życia dostają nawet za darmo karnety, kiedy rodzice kupią dla siebie. Fundacja GOPR z kolei podczas festiwalu organizuje dla nich warsztaty. Niemniej spotkania i prelekcje przeznaczone są generalnie dla osób dorosłych, choć niektóre mogą zainteresować również dzieci (wtedy prowadzący trochę się do nich dostosowują). Podczas festiwalu trwają jednak półkolonie dla dzieci w wieku 3-12 organizowane w 3 grupach wiekowych, które zapewniają zajęcia przez 3 dni (piątek-niedziela). To tak zwany Festiwal Młode Góry. Zajęcia trwają od rana do wieczora, w międzyczasie dzieci otrzymują obiad i przekąski a program wygląda bardzo ciekawie. Jeśli więc Twoje dziecko nie ma obawy przed takim spędzaniem czasu bez rodziców, jest to bardzo fajny pomysł na wyjazd z dzieckiem. Młody człowiek spędzi ciekawie czas z rówieśnikami a rodzice spokojnie wezmą udział we wszystkich wydarzeniach, które ich interesują.
Podczas Festiwalu Górskiego w Lądku Zdroju odbywa się również Festiwal Fotografii Górskiej wraz z konkursem fotograficznym, w którym może wziąć udział każdy. Wieczorem z kolei odbywają się koncerty. W tym roku grali dla nas między innymi Vito Bambino, Ørganek i Renata Przemyk. W Lądku na festiwalu nie ma nudy. Największym problemem jest to, co wybrać dla siebie z tego bogatego programu, bo kilka wydarzeń odbywa się jednocześnie. Klęska urodzaju.
Wpis zawiera linki afiliacyjne.