Udostępniamy na Facebooku zdjęcia chorych dzieci w głupiej nadziei, że pomagamy, że dzięki temu ktoś przeznaczy pieniądze na ich leczenie. Czytamy o nich, oglądamy reportaże, wzdychamy, czasem nawet ronimy łzy. Zupełnie na próżno. W ten sposób zaspokajamy co najwyżej własne potrzeby. Możemy jednak zrobić coś dobrego. Możemy uratować czyjeś życie. Ja, Ty, każdy z nas. I wcale wiele nas to nie kosztuje. Trochę dobrej woli, odrobinę czasu i komórek macierzystych, których braku nawet nie zauważymy. Jak to zrobić?
Jak zostać potencjalnym dawcą szpiku
Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy zamówić pakiet rejestracyjny zawierający formularz i pałeczki do pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej części policzka. Zestaw należy wypełnić i odesłać w dołączonej kopercie zwrotnej. Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, otrzymujemy potwierdzenie rejestracji oraz kartę dawcy. Cały proces rejestracyjny trwa do około 3-4 miesięcy.
Kto może zostać dawcą szpiku
Dawcą może zostać każda osoba mieszkająca w Polsce między 18 a 55 rokiem życia o dobrym stanie zdrowia. Przeszkodą są choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby nowotworowe, zakaźne, transplantacje, choroby autoimmunologiczne, układu nerwowego, krwi i szpiku, endokrynologiczne, zaburzenia psychiczne, uzależnienia, branie niektórych leków. O szczegółach należy poczytać w trakcie rejestracji na stronie.
Jak pobiera się szpik
W ogromnej większości przypadków oddawanie szpiku nie wiąże się z hospitalizacją i polega na tym, że z jednego ramienia pobiera się krew, która przepływa przez separator komórek (tam pobierane są z niej komórki macierzyste) i wraca do organizmu drugim ramieniem.
Przemyśl swoją decyzję
Ważne, by decyzja o zostaniu dawcą była w 100% przemyślana. Spróbujmy sobie wyobrazić chorego, który z nadzieją na wyzdrowienie czeka na przeszczep, ponieważ znaleziono dawcę, a dawca się jednak nie zgadza. Z tego powodu tak ważne jest też uaktualnianie swoich danych, by w przypadku zmiany adresu zamieszkania czy numeru telefonu można się było z nami skontaktować.
Komu potrzebny jest szpik
Na całym świecie co 4 minuty zostaje u kogoś zdiagnozowany rak krwi, a co 10 minut odbiera on komuś życie. W przypadku, gdy nie pomagają konwencjonalne metody, takie jak chemioterapia czy naświetlanie, jedynym wyjściem pozostaje przeszczepienie komórek macierzystych. Jedynie 30% pacjentów znajduje „bliźniaka genetycznego” w rodzinie, pozostałe 70% zdanych jest na dawców niespokrewnionych. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy wynosi nawet 1 : kilku milionów. Im więcej zarejestrowanych potencjalnych dawców, tym szansa na pokonanie raka jest większa.
Zostań dawcą! Zapisz się już dziś. Nie jutro, bo zapomnisz. Zrób to właśnie teraz. Podaruj komuś coś najcenniejszego. Podaruj życie.